Årets Frivillig 2019

Årets frivillige i Gedved er nu kåret. Titlen gik til hele Team Selvforsvar for at stå sammen og gennemføre hele sæsonen trods en del udfordringer og modgang. Dette er lykkes takket være en enorm opbakning fra både trænere, seniorer og forældre. Allan og co. Har fået overdraget 8 guldmedaljer, som de kan hænge om halsen på dem, som har ydet en ekstra stor indsats.

Derudover fik Andreas Poulsen titlen som Årets Ungtræner. Andreas har igennem flere sæsoner vist sit store engagement både som hjælpetræner og som håndboldspiller – til stor glæde for mange af foreningens håndboldbørn. Så selvfølgelig har Andreas fortjent at kunne iføre sig den stribede ”fører” t-shirt!

 

Nomineringerne var:

____________________________________________________________________

Jeg synes træner teamet omkring U12 piger i håndbold skal have "Årets Frivillige" pris.

Jesper i særdeleshed fordi han påtog sig trænerrollen trods travlhed privat og andet trænerjob.

Hele træner teamet har formået at fastholde spilleglæden og interessen for håndbolden selv om holdet måtte trække sig fra turneringen pga frafald i truppen.

Teamet har lyttet til spillernes ønsker og har ved hjælp af et godt samarbejde med U10-trænerteam gjort træningen interessant.

Teamet har været tydelig i al kommunikation til forældrene og der har været klare planer, strukturer og information. 

____________________________________________________________________

Jeg vil gerne nominere Bente Thomsen til årets frivillig. Hun har i denne sæson været træner på Trille Trolle. Bente har ved hver træning været super kreativ i forhold til nye ideer. Er altid glad og smilende, selvom der var lidt udfordringer på holdet. Hun har samlet sponsor gaver til børnene, som de fik ved sæson afslutningen og hun har sørget for, at de fik T-shirts fra Gedveds Venner. Super engageret pige som virkelig fortjener et skulderklap.

____________________________________________________________________

Jeg nominer Rene Skat Dalgaard, for hans store arrangement i bestyrelse,  Som fodboldtræner, byfest arrangør og meget mere.

 ____________________________________________________________________

Jeg vil gerne nominere Christina Vigild. Hun er en fighter, en der skaber struktur, en der ikke giver op, hun er positiv og glad og bakker op om forandring. Hun har lagt usædvanlig mange timer i vores forening og hun har min fulde beundring for det fantastiske arbejde hun gør. Tak.

____________________________________________________________________ 

Jeg vil meget gerne nominere Bo Poulsen. (Håndboldtræner u18/damesenior)

 En træner, som altid kommer med et smittende humør - altid med på noget nyt. Samt han har været med til at holde dampen og gejsten oppe på klubbens u18 drenge igennem denne her sæson.

 Bo er en ildsjæl, som ligger alt hans energi i det han foretager sig. Han brænder for de drenge...og ikke mindst for hans damehold i klubben. Som har gjort at de har klaret sig bedre end før.....

 ____________________________________________________________________

 Jeg vil gerne nominere trænerteamet for håndbold U10/U11 Thomas Simonsen, Jane Fischer og Jesper Merrel. Trænerteamet har gennem flere år ydet langt ud over hvad der kan forventes af den almindelige træner. Alle 3 trænere har ud over at stå klar i hallen to gange i ugen til træning og coache holdet ved alle deres turneringskampe samtlige søndage i sæsonen også sørget for deltagelse i flere stævner. Trænerne har prioriteret at understøtte den gode holdånd på holdet ved at bruge flere weekender på overnatningsstævner, ekstra sommertræninger og Beach håndbold stævne med fantastiske sociale og sportslige oplevelser i drengenes rygsække som resultat. Alle tre trænere sørger tilsammen for en struktur og kultur på holdet som giver alle børn mulighed for at kunne være med. Trænerteamet for drengehåndbold U10/U11 supplere hinanden på bedste vis til stor glæde og sportslig udvikling for drengene. Derfor skal de naturligvis nomineres til årets trænerteam.

____________________________________________________________________

 Hej.

Jeg vil gerne nominere Majken Bay Fejerskov, som er administrator på drenge U10 fodbold. Majken er knag til informere og få tingene til at ske i vores forældre-facebookgruppe. Og så er hun super hjælpsom, når man har brug for en plads i en bil til kampe og stævner. Altid godt humør på sidelinjen og god for et godt råd forældre mellem. Jeg vil give Majken min varmeste anbefaling/nominering. 

____________________________________________________________________ 

Årets ildsjæl er:

Chrisitina Schou Vigild.

____________________________________________________________________

Særligt én træner står tydelig for mig til denne nominering. Det er Allan Kronholm Petersen fra Karate / selvforsvar. Allan besidder et fightergen og KÆMPE engagement for kampsporten og den glæde, han giver børn, unge og voksne. Allan har i efteråret / foråret kæmpet mod cancer med hårde odds imod sig, men heldigvis er sejren hans. I den periode skulle der meget til at holde ham væk fra de røde og blå måtter iklædt den sorte dragt. Han giver ALT hvad har har i sig til alle træninger - hvad enten det er de små samuraier, på juniorholdet eller med de voksne. Han ser den enkelte, han er opmærksom på motivation og gejst hos den enkelte, han bidrager med kæmpe viden inden for sporten, som smitter af. Juniorerne ser op til Allan og han yder KÆMPE respekt på tværs af holdene og i forældrekredsen. Stor tak til Allan for det kæmpe arbejde, han ligger i selvforsvar i Gedved. Han fortjener anerkendelsen i form af Årets Frivillige.
____________________________________________________________________

Hej Gedved IF

 Jeg vil gerne nominere Allan Kronholm Petersen til prisen som ”Årets Frivillige” i Gedved.

Allan har formået at oparbejde et solidt og bredt felt inden for træning af selvforsvar.

På ganske få år, er det lykkes Allan at stable samurai/børnehold, juniorhold og voksenhold med både mænd og kvinder.

Allan har gennem en periode kæmpet sig igennem et kræftforløb, og alligevel formået at holde fast i at der skulle koordineres assistenttrænere, så der har kunne trænes på alle niveau.

Det er lykkes at træne alle hold og gennemføre gradueringer, med bla. besøg fra udlandet, fordi Allan har villet, kæmpet og bistået i træningen, også med støtte fra sidelinjen til assistenttrænere, i de hårde perioder.

TAK Allan, for DIN indsats for byens selvforsvars hold!

________________________________________________________________________________

Jeg synes i skal hylde den afgående formand, Rasmus Mazanti, for alle de mange år han har lagt i GIF uden af forvente noget til gengæld. Rasmus har endda gjort det uden at være forældre, så det er ren og skær af egen nydelse for at gøre noget godt for børn, unge og ældre i byen.

 ________________________________________________________________________________

 Lars Bolbro og Bjarne tang Lauritsen, begge for deres arrangement på tværs at foreninger.